BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Sausis, 2007

Draugai, pinigų neduokit, viliokit nuveiktais darbais ||| Reakcija į neigiamą informaciją

2007-01-31

Ką daryti, kai partija turi milijonierių, kuris pridaro bėdų, ir žiniasklaida jį kala prie sienos?

Nedarykit taip, kaip socdemai šiandien padarė…:)

„Lietuvos ryto“ pirmajame puslapyje šiandien pasirodė straipsnis: „Seimo narys pažėrė pinigų“.

Esmė: „<…> Milijonierius Seimo narys Jonas Jagminas nesismulkina su vaišėmis ar simbolinėmis dovanomis – jis rinkėjams duoda grynųjų <…>“.

Po kelių valandų socdemų štabas išplatino tokią žinutę:

LSDP Centrinio rinkimų štabo pranešimas

Įsibėgėjant rinkimų agitacijos kampanijai, dažnėjant partijos atstovų susitikimams su rinkėjais, Lietuvos socialdemokratų partijos Centrinis rinkimų štabas dar kartą ragina visus socialdemokratų kandidatus į savivaldybių tarybas, Seimo narius, partijos skyrių lyderius, partiečius kruopščiai laikytis Rinkimų įstatymo ir neseniai priimtų jo pataisų reikalavimų.

Socialdemokratams visada rūpėjo paprasto žmogaus gyvenimo kokybė. LSDP tradiciškai rengia paramos akcijas, padėjusias spręsti daugelio žmonių problemas, partijos bičiuliai ne kartą suteikė materialią pagalbą sunkiau gyvenantiems.

 

Tačiau, prasidėjus rinkimų agitacijos laikotarpiui, į savo pusę patraukti rinkėjus turime tik nuveiktais darbais ir geromis idėjomis. Viena seniausių ir didžiausią valstybės valdymo patirtį sukaupusi socialdemokratų partija ir be dovanų žmonėms tikrai turi ką pasiūlyti.

 

LSDP Centrinis rinkimų štabas

 

Kažkoks kratinys, o ne pranešimas arba atsakas į neigiamą informaciją. Kam skirtas šis pranešimas? Iš pirmos pastraipos atrodo, kad tai vidinis partijos pranešimas, vėliau, prasidėjus pagyroms, apeliuojama į rinkėją. O frazė „į savo pusę patraukti rinkėjus turime tik nuveiktais darbais ir geromis idėjomis“ per daug tiesmukai ir propagandiškai skamba.

Neatrodo man adekvati reakcija į pirmajame didžiausio dienraščio puslapyje pasirodžiųsį neigiamą straipsnį. Tokiu atveju jau geriau būtų išvis patylėję, juk jau rytoj pirmuosiuose spaudos puslapiuose bus naujas skandaliukas, o šitas bus užmirštas.

Rodyk draugams

Teoriškai – veikia, praktiškai – o kuriam galui..? ||| Partijų naujienlaiškiai

2007-01-31

Rinkimai ant nosies, todėl sugalvojau patikrinti, kaip efektyviai Lietuvos partijos išnaudoja savo naujienlaiškius, kuriuos galima užsiprenumeruoti jų interneto svetainėse. Tiesa, tokią galimybę siūlo ne visos partijos, o kai kurios siūlo tik teoriškai (nes praktiškai to padaryti neįmanoma).

Pradėkim nuo didžiausių Seimo žaidėjų. Socdemai (LSDP) savo svetainėje siūlo palikti el.paštą naujienlaiškiui, bet įvedus jį ir paspaudus patvirtinimą – niekas nevyksta, mano el.pašto adresas ir liko riogsoti svetainėje, niekas jo taip ir nesuvalgė. Nenorit, nereikia.

Tiesa, LSDP Vilniaus skyriaus svetainėje (vilnius.lsdp.lt) ši problema išspręsta, el.paštą palikau, bet per savaitę nei vienos naujienos negavau. Va tau ir aktyvusis dainorėlis Algirdas Paleckis…

Nuo savo oponentų „neatsilieka“ ir konservatoriai – teoriškai naujienlaiškį prenumeruoti galima, bet ta pati bėda – įvedus el.paštą sistema jo nesuvalgo. Galbūt konservatoriai su Kęstučiu Masiuliu priešaky visas jėgas sutelkę Alternatyviajai merijai? (apie šitą „išradimą“ dar vėliau reikės parašyti)

Valstiečių liaudininkų ir socialliberalų svetainėse naujienlaiškio sistema veikia, tačiau per savaitę (kai iki rinkimų liko vos 4 savaitės) nė vienos naujienos jie neišspaudė.

Vieninteliai, kurie tą sugebėjo padaryti (garbės žodis, atsiuntė!) – liberalų sąjūdis. Naujienlaiškyje buvo pora žinučių iš jų svetainės, tiesiogiai susijusių su rinkimais. Ačiū bent už tiek, nors turinys ir nuobodus.

Darbiečiai, liberalcentristai, liberaldemokratai, krikdemai naujienlaiškių užsiprenumeruoti nesiūlo.

Pilietinės demokratijos partijos svetainės neradau. Internete neegzistuojanti valdančioji partija…

Tiesa, tik dabar prisiminiau dar vieną partiją ir patikrinau jos svetainę – vienareikšmiškas apdovanojimas už baisiausią svetainę – Lietuvos centro partija (maniau, kad svetainė sena, bet, pasirodo, tekstai atnaujinami!).

Išvados – partijos nesinaudoja galimybe bent mažą dalį rinkėjų su savo propaganda pasiekti tiesiogiai, apeinant žiniasklaidos fantazijas. Žinoma, tuos naujienlaiškius prenumeruojasi labai nedaug kas – kokie nors išprotėję politologai, galbūt konkurentai iš kitų partijų, bet, manau, dalis ir besidominčių partijos veikla. Galų gale tai puiki priemonė motyvuoti saviems nariams, juk partija, turinti daug skyrių, negali daryti suvažiavimų kas savaitę, o čia visos naujienos partijos nariams tiesiai į el.paštą ateitų, jie matytų, kas daroma, kas planuojama, ir pan.

Tačiau, matyt, partijos iki tiek dar nesubrendo, užsiima kitokiais rinkiminiais žaidimais. O naujienlaiškis juk investicijų praktiškai nereikalauja.

 

P.S. Dėl smalsumo lygiagrečiai užsisakiau kelių didžiųjų Europos valstybių partijų naujienlaiškius – ką jūs manot, per savaitę gavau po 2-3 informatyvius laiškus, nors tose valstybėse rinkimų ant nosies ir nenusimato.


Rodyk draugams

Lietuviškasis 9/11 arba Dvylika minučių iki Delfi ||| Interneto portalų operatyvumas

2007-01-30

Kol gyventojai, Vilniaus savivaldybė ir statybų bendrovė kaltina vieni kitus dėl nugriuvusio namo Vilniaus senamiestyje, patikrinau internetinių naujienų portalų operatyvumą. Įvykis visgi, sutikit, neeilinis. Vilniaus senamiestyje sugriuvusi namo dalis – tarsi lietuviškasis Niujorko Bokštų dvynių smigimas žemyn. Žinoma, priežastys kitos, bet tarp dabartinių lietuviškų „skandalų“ – bent viena tikra žinia pasireikšti Lietuvos žiniasklaidai.

Ir ką gi turim:

Namo dalis Vilniaus senamiestyje griuvo sausio 25 d. 21:19.

O čia – kada apie tai paskelbė pagrindiniai Lietuvos naujienų portalai. Sudėliota pagal paskelbimo laiką:

 

Delfi.lt

Senamiestyje nugriuvo dalis namo

2007-01-25 22:08

Nurodomas šaltinis: Delfi.lt

 

Alfa.lt

Vilniaus senamiestyje nugriuvo dalis gyvenamojo namo

2007-01-25 22:20 

Nurodomas šaltinis: Alfa.lt

 

Lrytas.lt

Namo griūtis išvertė iš lovos

2007-01-25 ~23:34 (pagal pirmą komentarą, realus laikas galėtų būti apie 23 val.)

Nurodomas šaltinis: lrytas.lt

 

Balsas.lt

Vilniaus senamiestyje nugriuvo namo siena

2007-01-26 08:45

Nurodomas šaltinis: LRT, Balsas.lt

 

LRT.lt

Vilniuje griuvo namo kampas

2007-01-26 08:48

Nurodomas šaltinis: lrt.lt


Zebra.lt

Vilniuje atskilo dalis gyvenamojo namo 

2007-01-26 ??:?? (tikslaus laiko archyve nenurodo, bet, tikėtina, atsiliko nuo kitų).

Šaltinis: Bendrosios pagalbos centras, alfa.lt


Taigi, operatyvumo olimpiados auksas atitenka Delfi.lt – 49 minutės nuo namo griuvimo, gyventojų šoko, skambučio į BPC, informacijos gavimo, korespondento nusiuntimo į įvykio vietą, medžiagos surinkimo, pirminės žinutės parengimo iki publikavimo portale. Sidabras – dvylika minučių atsilikusiai alfa.lt, bronza – lrytas.lt. Bet pagal populiarumą tarp lankytojų šis visų portalų šešetukas išsidėstytų šiek tiek kitaip…

Išvada – trys portalai turi nemiegančius korespondentus.

Beje, lrytas.lt dar tą patį vakarą sugebėjo įsidėti video medžiagą, alfa.lt tą irgi padarė, tik ne iš karto, o vėliau. Konkurencija televizijoms?


(foto: alfa.lt)

Rodyk draugams

Nužudyk ir aprašyk ||| Žiniasklaidos turinio pasekmės

2007-01-30

Švieži citata iš lrytas.lt: „Šiauliuose pirmadienį rasta nusižudžiusi dešimties metų mergaitė. Mergaitė rasta pasikorusi savo namuose, ant jos kūno smurto žymių nepastebėta.“ (straipsnis čia).

Esu šimtu procentų tikras, kad pati žiniasklaida prie šito irgi labai stipriai prisidėjo. Lietuvos, kaip daugiausiai savižudžių turinčios valstybės, įvaizdžio kūrimas (nuolat tai akcentuojant), geriausiu laiku rodomos TV laidos su beprasmiais siužetais apie išsiskerdusius kaimynus, gimines ar šiaip pažįstamus (nebijant pademonstruoti, ir į kurią vietą buvo „durta“, kaip buvo „pasikarta“ ir pan.), „gražiausių mirties nuotraukų kolekcija“ visdar laikas nuo laiko eksponuojama spaudoje, ir galų gale „pikantiški“ S.Huseino mirties vaizdai, parodyti per visas žinias – tokių pavyzdžių begalės, tad kažkam tereikia jais tik pasekti.

Sakykit, ką norit, bet netikiu, kad 10-ties metų vaikas pats sugalvotų, jog galima pasitraukti iš gyvenimo, ir kad galima tokiu būdu.

Absurdiškiausia, kad dabar reikia laukti vienos iš kraują mėgstančių TV laidų pusvalandžio trukmės reportažo apie šį įvykį. Su detalėmis, pasikartojimais ir kvailai įgarsinant bauginančiu žurnalisto balsu. Kuri laida bus pirma, a?

O ratas sukasi…

Rodyk draugams

Jie čia ateina tam, kad suformuotų tavo nuomonę ||| TV daina

2007-01-30

Teisingas A.Mamontovo „TV dainos“ tekstas. Tinka ir patinka. Pradžiai.

Jie lengvai tave suranda jie prisimena tave
jie ir vėl tau tiesia ranka televizijos lange
jų balsai kiekvieną dieną saldžiai kalbina tave
jie pasiima kiekvieną kas istringa jų tinkle

jie čia ateina tam kad suformuotų tavo nuomonę
jie valdo šitą dvokiančią supuvusią visuomenę
jie žymi tarsi šunys savo naują teritoriją
jie nori tau parduot dar vieną meilės istoriją

tu bandai surasti viltį informacijos sraute
aš norėčiau juos išjungti nes jie užknisa mane!
nesvarbu kur tu pabėgsi jie vistiek suras tave
jų mintis kartos kiekvienas ką sutiksi kelyje

jie lengvai tave suranda jie prisimena tave
vėl ir vėl jie tau meluoja televizoriaus dugne
tu norėtum jų nekęsti bet jie akina tave
atsimerk ir pamatysi mes vėl tam pačiam sapne

Rodyk draugams

Kai Dievai rašo apie Dievus ||| Dievų žiniasklaida

2007-01-29

Žiniasklaida tapo dievais – nekritikuojama, nekontroliuojama ir nebaudžiama. Todėl šis blogas – apie lietuviškąją Dievų Žiniasklaidą. Kai Dievai rašo apie Dievus.

Lietuvoje žiniasklaida pasitiki beveik pusė gyventojų (2007 m. sausio mėn. „Vilmorus“ tyrimo duomenimis – 48,9 %). Tai yra, beveik pusė lietuvių tiki, ką rašo/rodo/kalba Lietuvos spauda, televizija, radijas, internetas. Nebūtų taip blogai, žinant, kad prieš kelerius metus šis skaičius buvo dar didesnis, tačiau šį skaičių įvertinant kitų institucijų kontekste bei žinant Lietuvos žiniasklaidos turinį – rezultatas apgailėtinas.

Lietuviai žiniasklaida tiki labiau nei, pavyzdžiui, Konstituciniu teismu (pasitiki vos 40,4 %), jau nekalbant apie svarbiausias šalies institucijas – Vyriausybę, Seimą. Dėl pastarųjų galėčiau suprasti, bet paradoksalu, kad gyventojai netiki tuo, ką išsirenka patys, tačiau tiki tuo, kas daro paprasčiausią verslą iš jų pačių pinigų – žiniasklaida.

Manipuliavimas nuomonėmis, ne informavimas, o sensacijų formavimas, įtakų pasidalijimas bei ryšiai su politika ir verslu – sakykit, ką norit, bet žiniasklaida netikiu labiau nei politikais. Ir daug mažiau pasitikiu nei, pavyzdžiui, tuo pačiu Konstituciniu teismu.

Lietuvoje žiniasklaida nebeatitinka ketvirtosios valdžios apibūdinimo, ji tapo viena iš pirmųjų valdžių – arba bent jau tiesiogiai įtakoja pirmąsias. Ir per stipriai.

Todėl nusprendžiau savo mintis ir pastebėjimus sudėlioti į blogą – ne tik apie žiniasklaidą, jos turinį, bet ir apie tai, kas dažniausiai su ja susiję – politika ir verslas.

Visa kritika subjektyvi, komentarai, papildymai, patikslinimai ypač laukiami.

Šį blogą nustosiu rašęs dėl vienos iš dviejų priežasčių – arba Lietuvos žiniasklaidos lygis pakils, arba Lietuvos gyventojų pasitikėjimas ja smuks į paskutines vietas. Šiuo atveju esu realistas, todėl bijau, kad įklimpau.

Bet neverta tikėti tuo, ko nėra.


Rodyk draugams